معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49829
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 شبستان مسجد سيد

مسجد سيد اصفهان به دليل وجود تزئينات بسيار جالب گل و بوته و اسليمي و وجود خط بنائي و ديگر خطوط از استادان نامدار عصر قاجار در زمره يكي از شاهكارهاي معماري عصر قاجار قرار دارد كه در گوشه گوشه آن شگردهاي جالب معماري و تزئينات بسيار عالي خود نمايي مي كند.

اين بنا زير نظر مرحوم حجت الاسلام سيد محمد باقر شفتي معروف به سيد ساخته شده است كه وجه تسميه مسجد نيز هست.


 موقعيت: خيابان مسجد سيد

سال تاسيس: قرن 13 هجري (محمد شاه قاجار)

مساحت: 8075 متر مربع

خطاط: محمد باقر شريف شيرازي

در كاشيكاري هاي اين مسجد مخصوصاً در تزئينات گلدانها و منظره هايي كه نمايش داده شده رنگ قرمز نقش عمده اي دارد.

بناهاي اين مسجد عبارتند از:

چهار در اصلي، دو شبستان بزرگ، دو گنبد كوچك و بزرگ، دو چهلستون، دو مهتابي وسيع كف حياط، چهار مهتابي طبقه فوقاني، سه ايوان و يك گلدسته معظم، ساعتي رفيع و بيش از 45 حجره و چند دهليز اجزاي يكي از بناهاي با شكوه و نفيس شهر اصفهان، يعني مسجد سيد است.

اين اثر ارزنده و مشهور كه در ضلع جنوبي خيابان مسجد سيد واقع شده از حيث مطالعه معماري و هنر كاشيكاري مخصوصاً گره كشي، خط بنائي و كاشي 7 رنگ در شمار بهترين آثار قرن 13 هجري قرار دارد. ساختمان مسجد سيد زير نظر مرحوم حجت الاسلام سيد محمد باقر شفتي معروف به سيد شروع شد. اما عمر آن مرحوم براي پايان آن وفا نكرد. بنابراين بقيه كارهاي آن زير نظر فرزند و نوه او ادامه يافت.

مسجد سيد جمعاً 8075 متر مربع مساحت دارد.

پس از انقراض صفويه با ركودي كه گريبانگير وضع اقتصادي كشورمان شده بود كاشيكاري و بطور كلي مسجد سازي دچار وقفه محسوسي شد. بنابراين اگر بگوئيم مرحوم سيد با آغاز ساختمان مسجد سيد بار ديگر احداث مسجد در ايران را رونقي تازه بخشيد سخني به گزاف نگفته ايم.

سردر شمالي مسجد كه ورودي اصلي به حساب مي آيد دري رفيع با دو سكو از سنگ پارسي است كه طرفين آن تزئيناتي از كاشي 7 رنگ و گل و بته و كتيبه هائي به خط ثلث جاي گرفته اند. اين كتيبه ها شامل آياتي از قرآن كريم است.

سردر جنوب غربي كه آن نيز يك ورودي رفيع است با كاشيهاي 7 رنگ و كتيبه ها و اسپرهاي مكتوب تزئين شده است. كتيبه هاي اين سردر به خط محمد باقر شيرازي خوشنويس بزرگ عصر قاجار كتابت شده است. سردر جنوب شرقي با جلوخاني وسيع همچون نگيني در كوچه مي درخشد. در اسپرهاي طرفين اين سردر اشعاري به خط نستعليق بسيار زيبا در مدح مرحوم سيد به چشم مي خورد مسجد سيد از نوع مساجد چهار ايواني است كه ايوان شمالي با كاشيهاي 7 رنگ و گل و بوته اسليمي تزئين شده است.

ايوان جنوبي جلوي شبستان زير گنبد قرار دارد. ايوان هاي شرق و غرب در جلو شبستان زمستاني مسجد واقع شده اند.

در دو طرف شرق و غرب چهار مهتابي ساخته شده اند. در اطراف ايوان ها حجراتي براي سكونت طلاب علوم ديني ساخته شده اند. در اسپرهاي اطراف مهتابي ها با خط بنائي عبارات و اشعاري نوشته اند ساعت بزرگ مسجد كه در اصفهان شهرت دارد در بالاي ايوان جنوبي قرار گرفته است.

در شمال شرقي مسجد آرامگاه حجت الاسلام واقع شده كه بقعه و رواقي مقابل آن است. داخل اين بقعه و رواق با تزئينات كاشيكاري و گچبري آراسته شده است. در بالاي سردر ورودي بقعه تاريخ فوت مرحوم حجت الاسلام با خط ثلث نوشته شده است.

منبع: ‌پرتال شهر اصفهان

 

 

دسته ها : مساجد
1390/10/2 11:11 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X