معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49827
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

مسجد شيخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ ميلادي) يكي از مسجدهاي تاريخي و شناخته شده شهر اصفهان است. اين مسجد شاهكاري از معماري و كاشي‏كاري قرن يازدهم هجري است به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و معمار و بناي مسجد استاد محمدرضا اصفهاني بوده است. تزئينات كاشي‏كاري آن در داخل از ازاره‏ ها به بالا همه از كاشي‏هاي معرّق پوشيده شده است. باستان‌شناسان خارجي در مورد عظمت معماري اين مسجد گفته‏ اند: «به سختي مي‏توان اين بنا را محصول دست بشر دانست».

مسجد شيخ  لطف الله

شيخ‌ لطف‌الله جبل‌عاملي، پدر زن شاه عباس اول و از علماي‌ بزرگ‌ شيعه‌ در لبنان‌ امروزي‌ بود كه‌ به‌ دعوت‌ شاه‌ در اصفهان‌ اقامت‌ گزيد. اين‌ مسجد به‌ منظور تجليل‌ از مقام‌ او و براي‌ تدريس‌ و نمازگزاري‌ وي‌ احداث‌ شد.

 

 

مسجد شيخ لطف الله‏ يكي از زيباترين آثار تاريخي اصفهان در ضلع شرقي ميدان نقش جهان و مقابل عمارت عالي‌قاپو واقع شده. شماري از كاشيكاري‌هاي معرق درون و بيرون گنبد و كتيبه‏هاي خط ثلث آن به خط علي‌رضاي تبريزي عباسي است.

 

اين مسجد به علت اينكه نه داراي مناره است و نه داراي شبستان ورودي (حياط) و همچنين ورودي آن پله مي‌خورد، غير طبيعي است. عدم وجود شبستان و صحن ورودي اين مسجد را به مقتضيات تقارني ميدان نقش جهان (قرار گرفتن مسجد رو به روي عمارت عالي‌قاپو) كه در نهايت منجر به اين مسئله شده‌است كه نتوان صحني يا حياطي رو به قبله كه براي نمازگزاري استفاده شود، براي آن طراحي كرد.

سر در معرق آن تا پايان سال ۱۰۱۱ هجري ساخته وپرداخته شده واتمام ساختمان و تزئينات آن در سال ۱۰۲۸هجري بوده‌است.

كتيبه سر در آن به خط ثلث عليرضا عباسي و مورخ به سال ۱۰۱۲ هجري است، معمار و بناي مسجد استادمحمدرضا اصفهاني بوده‌است كه نام او در داخل محراب زيباي مسجد در دو لوحه كوچك به اين شرح ذكرشده عمل فقير حقير محتاج برحمت خدا محمدرضا بن استاد حسين بنا اصفهاني ۱۰۲۸ خطوط و كتيبه‌هاي داخل مسجد كار عليرضا عباسي خطاط بسيار مشهور زمان شاه عباس و باقر بنّا خوشنويس گمنام آن عصر است كه نمونه خط ثلث او با خط عليرضا عباسي برابري مي‌كند.


منبع: ويكي پديا


دسته ها : مساجد
1390/10/2 11:3 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X