معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49832
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ با آغاز كاوش‌هاي باستان‌شناسي در تپه اشرف اصفهان، آثار معماري از دوره ساساني به همراه سفال‌هايي از قرن چهارم هجري قمري كشف شد. همچنين هيات باستان‌شناسي به بقاياي كاخ تخريب شده‌اي برخوردند كه معتقدند متعلق به اشرق افغان بوده است.
 
به گزارش CHN تپه اشرف يكي از مهمترين تپه‌هاي تاريخي در شهر اصفهان است كه گفته مي‌شود قدمت آن به دوره پيش از اسلام مي‌رسد. اين تپه باستاني در زديكى پل تاريخى شهرستان و در كنار زاينده رود قرار دارد. باستان‌شناسان معتقدند كه تپه اشرف از قديمي‌ ترين سكونتگاه‌هاي مردم اصفهان است. در حال حاضر تپه اشرف از سطح خيابان بالا آمده و مردم اطراف آن نخاله‌هاي ساختماني خود را در پاي اين تپه باستاني مي‌ريزند.
 
«عليرضا جعفري زند»، سرپرست هيات باستان‌شناسي تپه اشرف اصفهان درباره يافته‌هاي باستان‌شناسي اين فصل كاوش گفت: «آثار معماري بسياري جالبي از دوره ساساني با پي سنگي و يك ديوار خشتي عظيم پيدا كرديم كه بايد در مراحل بعد پي‌گردي شود. هنوز براي اظهار نظرنهايي در مورد كاربري اين اثر در دوره ساساني زود است و بايد مطالعات ادامه پيدا كند اما فعلا مي‌دانيم كه اين اثر در دورهاي پس از ساساني نيز مورد استفاده قرار گرفته است.»
 
وي در ادامه گفت: «سفال‌هايي از دوره ساساني و آثاري از قرن چهارم هجري در تپه اشرف به دست آمده و بقاياي كاخ تخريب شده اشرف افغان را هم پيدا كرديم كه به گواهي تاريخ به خاطر نفرتي كه از او وجود داشت به دستور نادرشاه و همراهي مردم تخريب شده است.»
 
جعفري زند درباره اهميت كاوش در تپه اشرف اصفهان به CHN گفت: «در اصفهان از قرن چهارم هجري به بعد آثار ملموسي در دست است ولي درباره قبل از آن به‌ خصوص اصفهان پيش از اسلام اطلاعات ما اندك بوده و تپه اشرف تنها تپه تاريخي است كه در محدوده شهر اصفهان قرار دارد.»
 
وي با بيان بخشي از مشكلات كاوش در اين تپه گفت: «چون اصفهان شهري است كه در طول تاريخ هيچ وقت نمرده براي همين لايه‌هاي تاريخي روي هم‌ديگر قرار گرفته‌اند و مثل شوش يا فيروز آباد نيست كه امروز شهر به حال خودش رها شده باشد و باستان‌شناسان بتوانند به راحتي روي آن كاوش كنند. اصفهان كهن زير اصفهان فعلي است.»

دسته ها : دوران ساساني
1390/10/4 12:17 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X