معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49826
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

شايد در نگاه اول ارتباط نامداران روزگار صفوي با اصفهان آشكار به نظر نرسند. اما با كمي تامل مي توان دريافت كه به دليل پايتختي اصفهان در اين روزگار، هر كدام از اين اشخاص دست كم بخشي از عمر گرانمايه ي خويش را در اين شهر سپري كرده اند. در فهرست زير نام الله وردي خان ديده مي شود، و مي دانيم كه نام ديگر سي و سه پل، پل الله وردي خان است.


همچنين گفته مي شود طراحي برخي از معماري هاي اصفهان را شيخ بهايي انجام داده است

شيخ بهايي

(براي نمونه طراحي جوي هاي بزرگي به نام مادي كه وظيفه ي آبرساني به كل شهر را بر عهده داشتند به او منسوب است)

 

 

دسته ها : دوران صفويه
1390/10/4 10:40 صبح

 

عصر صفوي، عصر كمال و شكوفايي نبوغ معماري و شهرسازي در ايران است. زيباترين و با شكوه‌ترين آثار معماري ايران در همين دوره، توسط معماران خلاق و هنرمندي چون محمدرضا و علي اكبر اصفهاني آفريده شد. در زمان شاه عباس اول صفوي پايتخت از قزوين به اصفهان منتقل شد. اصفهان در مركز امپراتوري صفوي قرار داشت و نسبت به قزوين به خراسان نزديك تر بود. موقعيت جفرافيايي اين شهر موجب افزايش سرعت عكس‌العمل شاه در مقابل تهديدات ازبكان و عثمانيان بود.شاه عباس بدون ايجاد تفييرات عمده در بخش قديمي شهر، بخش‌هاي جديدي را به آن افزود. ميدان نقش جهان، دولتخانه و خيابان چهارباغ در كنار بخش‌هاي قديمي شهر ساخته شدند.

از ويژگيهاي مهم در شيوهٔ معماري اين دوره، علاوه بر استحكام و زيبايي ساختار، درخشش بيان است.

مسجد شيخ لطف ا...

در آثار اين دوره تابش رنگ و نور، و جذابيت سطوح و شكوه چشمگير آنها، احساس زيبائي خيره كننده‌اي در بيننده ايجاد مي‌كند و طنين رنگها و سطوح مكرر كاشيهاي درخشان به منظره‌اي شفاف، مجرد و روحاني تبديل مي‌شود.

 

 

بازار قيصريه

معماري اين دوره از لحاظ وسعت و كارآيي، بسيار متنوع است و در تمامي ابعاد حيات فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مردم حضوري زنده و پويا دارد.

پل خواجو

باشكوه‌ترين مساجد، عظيمترين ميدانها، زيباترين پلها و خيابانها، بزرگ‌ترين بازارها، مدرسه‌ها، و كاروانسراها در اين عصر ساخته شد. و همه در نوع خود در اوج كمال هنري، استحكام و كارآيي و بعضي چنان باشكوه و زيبا و كامل، كه گاهي نمي‌توان باور كرد كه انساني ناچيز آن را پديد آورده باشد.


دسته ها : دوران صفويه
1390/10/4 10:39 صبح

سلسله ي صفويه از مهمترين دوران تاريخي ايران محسوب مي‌شود زيرا:

1- 900 سال پس از نابودي حكومت ساسانيان، حكومتي با پادشاهي متمركز و ايراني بر سراسر ايران آن روزگار فرمانروايي نكرده بود. با تشكيل اين سلسله، ايران يك بار ديگر يكپارچه و قدرتمند گرديد. در اين زمان ايرانيان با رسيدن به مرزهاي طبيعي خود، شكوه و جلال از دست رفته را بازيافتند.

2- صفويان شيعه را مذهب رسمي و فارسي را زبان رسمي ايران قرار دادند و بدين وسيله موجب اتحاد مردم ايران شدند. (بيشتر ايرانيان اهل تسنن بر مذهب شافعي و محب اهل بيت بودند)

3- ايران در دوره صفوي در زمينه مسائل نظامي، فقه شيعه، و هنر (معماري، خوشنويسي، و نقاشي) پيشرفت شاياني نمود.

ايران عصر صفوي

در سال 1000 هجري قمري، شاه عباس بزرگ كه بي شك نامدارترين شهريار ايران زمين پس از اسلام است، اصفهان را به پايتختي ايران برگزيد و 42 سال مقتدرانه (و اندكي مستبدانه) بر ايران حكومت كرد. حكومت اين پادشاه مقتدر در اين شهر اصفهان را به اوج شكوفايي رساند، به گونه اي كه با مهمترين و زيباترين شهرهاي جهان مقايسه مي شد.

برگرفته از ويكي پديا با تلخيص

دسته ها : دوران صفويه
1390/10/4 10:38 صبح

عصر صفوي، عصر كمال و شكوفايي نبوغ معماري و شهرسازي در ايران است. زيباترين و با شكوه‌ترين آثار معماري ايران در همين دوره، توسط معماران خلاق و هنرمندي چون محمدرضا و علي اكبر اصفهاني آفريده شد.

ميدان نقش جهان

در زمان شاه عباس اول صفوي پايتخت از قزوين به اصفهان منتقل شد. اصفهان در مركز امپراتوري صفوي قرار داشت و نسبت به قزوين به خراسان نزديك تر بود. موقعيت جفرافيايي اين شهر موجب افزايش سرعت عكس‌العمل شاه در مقابل تهديدات ازبكان و عثمانيان بود.شاه عباس بدون ايجاد تفييرات عمده در بخش قديمي شهر، بخش‌هاي جديدي را به آن افزود. ميدان نقش جهان، دولتخانه و خيابان چهارباغ در كنار بخش‌هاي قديمي شهر ساخته شدند.

 

 

از ويژگيهاي مهم در شيوهٔ معماري اين دوره، علاوه بر استحكام و زيبايي ساختار، درخشش بيان است. در آثار اين دوره تابش رنگ و نور، و جذابيت سطوح و شكوه چشمگير آنها، احساس زيبائي خيره كننده‌اي در بيننده ايجاد مي‌كند و طنين رنگها و سطوح مكرر كاشيهاي درخشان به منظره‌اي شفاف، مجرد و روحاني تبديل مي‌شود.


معماري اين دوره از لحاظ وسعت و كارآيي، بسيار متنوع است و در تمامي ابعاد حيات فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مردم حضوري زنده و پويا دارد. باشكوه‌ترين مساجد، عظيمترين ميدانها، زيباترين پلها و خيابانها، بزرگ‌ترين بازارها، مدرسه‌ها، و كاروانسراها در اين عصر ساخته شد. و همه در نوع خود در اوج كمال هنري، استحكام و كارآيي و بعضي چنان باشكوه و زيبا و كامل، كه گاهي نمي‌توان باور كرد كه انساني ناچيز آن را پديد آورده باشد.

دسته ها : دوران صفويه
1390/10/4 10:36 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X