معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49835
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

خوشنويس بزرگ قرن نهم و دهم هجري (1024ـ961 قمري) 

در قزوين خوشنويسي آموخت و در تبريز به جرگه‌ي شاگردان محمدحسين تبريزي درآمد. استاد اخير خيلي زود او را «استاد خوشنويسان» ناميد و او را از شاگردي بي‌نياز دانست. ميرعماد از تبريز به عثماني و حجاز رفت و سپس به ايران بازگشت. مدتي در خراسان و هرات به كاتبان كتابخانه‌ي فرهاد خان قرامانلو، از امراي لشگريان شاه‌عباس، پيوست. پس از قتل فرهاد خان به قزوين بازگشت و در 1008 قمري به اصفهان رفت. عباس دوم دوازده سال بود كه به تخت نشسته بود و صفويه در اوج قدرت و شوكت به سر مي‌برد. از اين رو، هنرمندان و صنعتگران راهي اصفهان مي‌شدند تا از نظر مادي و معنوي ترقي كنند. ميرعماد نيز عريضه‌اي به نستعليق در مدح شاه نوشت و براي او فرستاد. شاه را خوش آمد و او را به دربار فرا خواند. ميرعماد تغييراتي در قواعد نستعليق به وجود آورد. خط او به حدي متعالي شد كه گفته مي‌شود هنوز نظيري برايش سراغ نكرده‌اند. او شانزده سال در اصفهان اقامت كرد. شاگردان بسياري را آموخت و آثار فراواني از خود به جا گذاشت. 

 

آرامگاه او اكنون در اصفهان است. اين آرامگاه در مسجد مقصودبيك اصفهان واقع شده است. ميرمحمد بن حسين حسنى سيفى قزوينى، ملقب به عمادالملك و مشهور به مير، خطاط معروف ايرانى (۱۰۲۴-۹۶۱) و يكى از بزرگ‌ترين نويسندگان خط نستعليق زمان خود بوده است. مدفن وى در ضلع شرقى صحن كوچك مسجد مقصودبيك قرار دارد و سنگ‌‌قبر آن هيچ‌گونه كتيبه‌اى ندارد؛ اما در آرامگاه او قطعه‌سنگى از مرمر به طول ۷۰ و عرض ۳۵ سانتى‌متر به طور عمودى بر ديوار شرقى نصب شده است كه بر حاشيه و متن آن، عبارات و اشعارى حجارى كرده‌اند.

مسجد كوچك مقصودبيك در يكي از كوچه هاي شمال شرقي ميدان نقش جهان(امام) واقع شده است و كتيبه سردر آن سال 1010 هجري قمري را نمايش مي دهد. با ورود به شبستان جنوبي مسجد، آنچه توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كند وجود كاشيكاري هاي معرق است كه نوشته هاي محراب زيباي آن به خط ثلث سفيد رنگ بر روي كاشي هاي لاجوردي به قلم عليرضا عباسي است.

در ضلع شرقي اين شبستان در يك لوحه به خط ثلث برجسته بسيار زيبايي يكي از آيه هاي قرآن كريم گچ بري شده است. در اين ميان به صحن مسجد كه وارد مي شويم آرامگاه ميرعماد حسني قزويني جلومان ظاهر مي شود كه در زمان صفويه شهرت بسيار داشت. 

ميرعماد خود را از سادات حسني مي‌دانست و از اين رو، رقمِ امضايش «ميرعماد حسني» بود. مرگ او در سال 63 زندگي‌اش اتفاق افتاد. آثار او اكنون به موزه‌ي خوشنويسي قزوين واقع در كاخ چهلستون منتقل شده‌اند. 

كتيبه خط ميرعماد حسني در تكيه ميرفندرسكي موجود است.

پروانه ميرعمادي، از نوادگان ميرعماد حسني- خوشنويس قرن يازدهم- و نوزدهمين نسل از فرزند زادگان ايشان است. 
ميرعمادي، خطاطي در سبك‌هاي نستعليق، شكسته و كتابت را در محضر استاداني چون يدالله كابلي، عبدالله فرادي و محمد حيدري آموخته و فنون هنر نقاشي را نيز از پرويز ايزدپناه و هانيبال الخاص فرا گرفته است. 
او در حال حاضر دوره فوق ممتاز خط نستعليق را در محضر عباس اخوين تعليم مي‌بيند. 
ميرعمادي تا كنون نمايشگاه‌هاي متعددي از آثار خود در كشورهاي كانادا، آمريكا، چين و ايران برگزار كرده و از نمايشگاه‌هاي "مترو هال" كانادا و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي پكن جوايزي را كسب كرده است.

منابع: پورتال اصفهان و ويستا
با سپاس از روزنامه نصف جهان مورخ 8 شهريورماه 1390 

 

دسته ها : تاريخ اصفهان
1390/10/4 9:47 صبح

شهر اصفهان از روزگاران كهن تا كنون به نامهاي: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسبهان، اسپاتنا، اسپادنا، اسپاهان، آسپدان، اسپدانه، اسپهان، اسپينر، اسفاهان، اسفهان، اصباهان، اصبهان، اصپدانه، اصفاهان، اصفهان، اصفهانك، انزان، بسفاهان، پارتاك، پارك، پاري، پاريتاكن، پرتيكان، جي، داراليهودي، رشورجي، سپاهان، سپانه، شهرستان، صفاهان، صفاهون، گابا، گابيان، گابيه، گبي، گي، نصف جهان و يهوديه سرشناس بوده‌است.

بيشتر نويسندگان بر اين باورند كه چون اين ناحيه پيش از اسلام، به ويژه در دوران ساسانيان، مركز گردآمدن سپاه بود و سپاهيان مناطق جنوبي ايران، مانند: بختياري، خوزستان، كرمان، فارس، سيستان و... در اين ناحيه گرد آمده و به سوي محل نبرد حركت مي‌كردند، آنجا را «اسپهان» گفته، سپس عربي شده و به صورت «اصفهان» درآمده‌است.

اين شهر داراي واژگان كهنتري است كه با نام كنوني آن، هيچ گونه پيوندي ندارد، مانند :انزان، گابيان، گابيه، جي، گبي، گي، گابا.

ياقوت حموي، مي‌نويسد : «اصفهان يا اسپهان از كليه اسباه است كه به معني سپاه و سگ مي‌باشد.»

استاد پورداود، مي‌گويد : «ارزش اين وجه اشتقاق فقط در اين است كه مي‌رساند در لهجه قديم اصفهاني، اسباه به معني سگ نيز بوده‌است» پورداود يادآور شده‌است كه بطلميوس، جغرافيانگار سده دوم ميلادي، نام اين شهر را «اسپدان» نگاشته، سپس مي‌گويد واژه اصفهان روي اسپاهان قرار گرفته كه خود شامل سپاه به معني ارتش و هان اسم مكان، يعني جاي سپاه است.

نويسنده كتاب حدودالعالم از اين شهر به نام «سپاهان» ياد كرده، مي‌گويد : «سپاهان شهري عظيم است و آن دو شهر است : يكي را جهودان خوانند و يكي را شهرستان و در هر دو منبر نهاده‌اند...»

محمد حسين بن خلف تبريزي، درباره نام اصفهان، نوشته‌است : «اصباهان، معرب اسپاهان است و آن شهري است مشهور در عراق و نام اصلي او اين است. و نام مقامي است از جمله دوازده مقام موسيقي و آن را اصفهانك نيز خوانند.»

در كتيبه‌هاي پارسي هخامنشي، انزان شامل ناحيه اصفهان وبختياري بوده و پيش از كورش، مركز قدرت هخامنشيان در اين ناحيه بوده و پس از كورش انزان به گابيان تبديل يافته و استرابن هم آن را به همين نام خوانده‌است و گابيان رفته رفته به جي تغيير يافت.

هرتسفلد نگاشته‌است : اصفهان نام بلوكي از ولايت پريت كان و نام شهر «گبي» بوده‌است. گبي بعدها «گي» و سپس عربي شد و به «جي» تبديل يافت.

در سده ۲ ميلادي، نام گبي و اسپدانا در نقشه بطلميوس ديده مي‌شود. وي «اسپدانا»ي پارسي زمان هخامنشي را از كتاب ارتستنس، مدير كتابخانه اسكندر مقدوني برداشته بود. در يك نقشه جهان نما كه ۱۰۰ سال پيش از بطلميوس ترسيم شده‌است، اين نام به صورت ساساني «سپانه» يعني سپاهان نگاشته شده و معني آن، جاي لشكريان است.

اسكندر مقدوني هنگام دنبال كردن داريوش هخامنشي به پارتاك يا پارك ياگي آمد و آن را گشود و اكسازر را كه والي شوش بود به حكومت پارتاك گمارد. تاريخ نگاران پيشين، پارتاك را پاريتاكن ناميده‌اند كه به پارسي آن روزي پرتيكان مي‌گفتند و امروز فريدن مي‌خوانند. پرتيكان به تمامي ناحيه اصفهان اطلاق مي‌شده‌است.

دسته ها : تاريخ اصفهان
1390/10/4 9:38 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X