معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49830
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

قرن هاست اصفهان با گنجينه اي از هنر و فرهنگ بر تارك تمدن بشر مي درخشد و تلالو مناره ها و درخشش كاشي هايش جهان را به تحسين و شگفتي وا مي دارد. اصفهان از نگاه تاريخ، آفرينشگاه هنر، صنعت و معنويت است. اين اقليم ، زادگاه خلاقيتها ، انديشه ها و تفكرات بلندي است كه سالياني دراز نقشي عظيم در عرصه تمدن ايران و ايراني آفريده است. 
شهرداري اصفهان با هدف شناسايي، بازسازي و احيا نمونه هاي برجسته از ميراث گرانقدر و ارزشمند تاريخ كهن خود همواره بر حفظ ارزش ، فرهنگ و تمدن اين شهر انديشيده است. اين شهر بي نظير با توجه به ظرافت ها، ويژگي ها و آثار تاريخي مشهور و فراوان در سلوبي خاص و قديمي از هر لحاظ براي مشتاقاني كه از دور و نزديك به ديدارش مي شتابند مزين شده است، تا شكوه و عظمت تمدن اسلامي در قلب ايران به نمايش گذاشته شود. با توجه به اهميت اين موضوع اداره اطلاع رساني روابط عمومي شهرداري اصفهان به تجهيز، اجرا و باز آفريني سبك قديم آثار تاريخي اصفهان در نمايشگاه نصف جهان درمساحت بالغ بر 1600 مترمربع اقدام نموده است.

  

 

 

 

 

 

 

 

اين نمايشگاه درسه بخش به اصفهان گذشته،حال و تاريخچه صدساله شهرداري اصفهان پرداخته است. معرفي اجمالي و بازسازي نمونه هاي برگزيده، اصيل و پر جاذبه شهر اصفهان است كه ضمن معرفي صنايع دستي و بناهاي شاخص با ايجاد فضاي مذهبي و معنوي حاكم بر ادوار كهن به بازبيني آثار اعتقادي تاريخي اين شهر خواهد پرداخت. در اين ارتباط سعي گرديده است تاريخچه بنا،صنايع دستي،بناهاي قديم از جمله بازار،سقاخانه،چايخانه سنتي،چاه آب و... با كاربري خاص قديم آن حفظ و اجرا گردد. طرح اوليه نمايشگاه نصف جهان در اوايل بهمن ماه سال 1385آماده و پس از موافقت شهردار محترم،از نيمه دوم بهمن ماه عمليات اجرايي آن با جديت و با فعاليت شبانه روزي آغاز شد. اين نمايشگاه درطي دو ماه با بيش از10 هزار نفر ساعت مصرف و اعتباري بالغ بر300 ميليون ريال هزينه در 23 فروردين ماه 1386 درسال اتحادملّي،انسجام اسلامي با حضور شهردار محترم اصفهان و معاونين و همچنين معاون محترم سياسي امنيتي استانداري افتتاح گرديد و هم اكنون براي بازديد عموم آزاد مي باشد.
اصفهان قديم شامل سه بخش: بازارچه هنر در ابتداي آن چاه آب و سقاخانه اي به نيت تبرك كه در قديم اوّل هر بازاري قرار داشته است و بعد از آن اختصاص به صنايع دستي و هنرمندان اصفهان دارد. درفضايي بالغ بر250 مترمربع با 15 غرفه هنرهايي ازقبيل: هنرسوخت معرق،گليم ،فرش،تابلوهاي خطي مربوط به رضا عباسي و آيـنه كاري، معرق فلـزي، قلمكاري ، قلمـزني،مينياتـور،خاتم كاري، ميناكاري، كاشيكاري، تذهيب و تشعير تشكيل شده است . ميدان امام(ره) در اين بخش دومين كليد اصلي معماري شهرميدان عظيم نقش جهان كه نمادي از شب آن مي باشد و اين ميدان در آن زمان زمين چوگان هم بوده است و دروازه هاي مرمريني كه شاه عباس اول برپا ساخته بود را در كنار عكس هاي قديمي شهر ،گوشه اي ديگر از شاهكارهاي هنراسلامي- ايراني را به نمايش مي گذارد. چهارباغ عباسي چهارباغ عباسي با بهره گيري از فضاي قديمي اين خيابان كه نام آن از چهارباغ تاكستاني گرفته شده است كه شاه براي تحقق مسير مي بايست بخرد، خياباني بزرگ بود در طرف شرق باغ بلبل،باغ توت و باغ درويشان قرار داشت. در سمت غرب تاكستان،باغ تخت وباغ هشت بهشت گوشه قرار داشته است كه دراين فضا باغ تاكستان آن و حوضچه هاي آب فيروزه اي رنگ در جنب مدرسه چهارباغ در كنار عكس هاي قديم و چايخانه سنتي كه در آن زمان پشت مدرسه چهارباغ قرار داشته است و قسمتي از فرهنگ كهن اين شهر را به نمايش گذاشته است.

اصفهان حال اصفهان حال شامل عملكرد چهارساله شوراي اسلامي شهر و شهرداري اصفهان ميباشد كه اين بخش با بيش از 18 غرفه كه در اختيار معاونت ها و سازمانها ي تابعه شهرداري قرارگرفته است و همچنين هداياي مربوط به يازده كشور كه عقد خواهرخواندگي دارند با اصفهان به نمايش گذاشته شده است. تاريخچه يكصدساله شهرداري در پايان تاريخچه كه حاوي اسناد و مدارك مربوط به شهر- شوراي اسلامي و شهرداري در صد ساله اخيرمي باشد اين اسناد چگونگي تشكيل بلديه، انجمن بلديه و شهرداري پرداخته است . در كنار آن نيز سعي داشته است با نمايش عكس ها و نقشه هاي اصفهان قديم و ساير اسناد به بررسي اوضاع اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و همچنين سير تحول و تكامل معماري شهر اصفهان بپردازد.

 

 

 

دسته ها : نمايشگاهها
1390/10/4 8:44 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X