معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49823
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


كليساي وانك داراي تأسيسات مختلفي مانند موزه و كتابخانه است. موزه كليسا در سال 1322 هجري قمري برابر با 1905 ميلادي ساخته شد. اشيائي كه در سالن هاي آن به معرض تماشاي بازديد كنندگان گذاشته شده اند شامل تابلوهاي نقاشي كار نقاشان اروپائي است كه به كليسا اهداء كرده اند. تعدادي كتب خطي نفيس نيز در اين موزه نگهداري مي شوند.
 

از جمله مجموعه هاي نفيس اين موزه فراميني است كه در طول تاريخ صفويه به بعد سلاطين و حكام ايران درباره ارامنه صادر كرده اند. اين فرامين از نظر بررسي تاريخ ارامنه بسيار مهم و قابل ملاحظه بوده و در عداد منابع قابل اعتماد به شمار مي روند.

از ديگر تأسيسات كليسا چاپخانه است. اين چاپخانه كه به سعي و كوشش و ابتكار پيشواي ارامنه آن روزگار به نام خاچاطور كساراتسي GZARATSSY در جلفا تأسيس شده بود در سال 1636 ميلادي به عنوان اولين چاپخانه شروع به كار كرد و نخستين كتابي كه به وسيله آن به چاپ رسيد زبور داوود بود كه از اين كتاب فقط يك نسخه در دنيا موجود است و آن نيز در شهر آكسفورد انگلستان نگهداري مي شود. تصوير اين كتاب در موزه كليسا در معرض بازديد عموم است. كتابخانه كليساي وانك نيز با 000/25 جلد كتاب به عنوان يكي از بهترين منابع مورد استفاده محققين و پژوهشگران ارمني و ساير اديان قرار ميگيرد.

دسته ها : كليسا وانك
1390/10/2 12:20 صبح


در گوشه حيات كليسا برج ناقوس زيبا و بزرگي ساخته شده كه بر چهار ستون سنگي استوار است. در گوشه ديگري از اين حياط و روبروي برج ناقوس ستون بلندي از سنگ يادبود 1/5 ميليون نفر ارمني ساخته شده كه در سال 1915 ميلادي قتل عام شده اند. در صحن حياط كليسا چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمايندگان سياسي كشورهاي اروپايي كه در اصفهان در گذشته اند به خاك سپرده شده اند.
 

دسته ها : كليسا وانك
1390/10/2 12:19 صبح

نماز خانه اصلي كليسا كه به شكل متوازي الاضلاع است شامل دو قسمت چهارگوش است كه قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم كه زير گنبد خانه است محل اجراي مراسم و سرودهاي مذهبي است. ازاره هاي ديوارهاي نماز خانه را كاشي هاي خشتي چند رنگ فرا گرفته است. در قسمتهاي بالاي ازاره تصاويربسيار زيبائي نقاشي شده اند كه از كتب مقدس الهام گرفته شده و تمامي سطح فضاي گنبد را تزئين كرده است.

دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است كه بوسيله نقاشان ارمني ترسيم شده اند. بر محراب بسيار زيباي كليسا نيز تصاويري از جمله تصوير حضرت مسيح (ع) نقاشي شده است. نماي خارجي گنبد كليسا بدون تزئينات كاشيكاري است و با آجر ساده پوشانده شده است.
 

دسته ها : كليسا وانك
1390/10/2 12:18 صبح

اين كليسا به نامهاي سن سور و آمنا پركيچ نيز ناميده مي شود بزرگترين كليساي جلفا است. اين كليساي با شكوه در سال 1015 هجري قمري برابر 1605 ميلادي در اراضي باغ زرشك احداث شد و پس از 50 سال در سال 1065 هجري قمري برابر 1655 ميلادي توسعه يافت و به صورت امروز در آمد. اين كليسا داراي گنبدي عظيم و ديوارهاي رفيع و طاقهاي بلند و زيباست كه در حال حاضر محل اقامت خليفه ارامنه ايران و هندوستان مي باشد.

 

دسته ها : كليسا وانك
1390/10/2 12:3 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X