معرفی وبلاگ
ندانم که این مرز مینو سرشت که گویی بهشت است از زرع و کشت کدامین بر و بوم ارزنده است که طنازی او برازنده است عروس طبیعت بت دلستان که پوشیده پیراهن پرنیان بود اصفهان، اصفهان، اصفهان، که بی او صفایی ندارد جهان بود اصفهان جلوه ای از بهشت بویژه به هنگام اردی بهشت مگو اصفهان است نصف جهان نیرز جهان هیچ بی اصفهان بود اصفهان قلب ایران زمین بود اصفهان به ز ما چین و چین
دسته
شاهنامه
گروه اصفهان شناسي زنده رو د
دانلود كتاب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 49850
تعداد نوشته ها : 144
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

معروف به: سن سو و دوآمناپر كيچ

موقعيت: چهارراه حكيم نظامي خيابان نظر شرقي

سال تاسيس: 1065 هجري مطابق با 1654 ميلادي

از ويژگيهاي ساختمان:

بزرگترين و زيباترين كليساي جلفاي اصفهان است

از نظر طلاكاري سقف و سطح داخل گنبد و نقاشي هاي تاريخي از زيباترين كليساهاي جلفاي اصفهان است

داخل كليسا و تمام ديوارهاي اطراف و جوانب آن از تزئينات نقاشي رنگ و روغن و آب طلا به سبك ايراني و تصاويري از زندگي حضرت مسيح (ع) متاثر از نقاشي ايتاليايي تزئين شده است

برج ناقوس روبروي در اصلي كليسا به سبك ايراني است و در زمان شاه سلطان حسين ساخته شده است.

دسته ها : كليساها
1390/10/2 11:59 صبح

قديميترين كنيسه اي كه در اصفهان وجود دارد (كنيسه عمو شعيا) در محله جوباره است كه از لحاظ هنري، هيچگونه تزئيناتي ندارد و فاقد جنبه هاي معماري جالب توجه است.

به نوشته دكتر هنرفر يهوديان اصفهان (در سال 1350 شمسي) 20 كنيسه داشته اند كه دو كنيسه در محله دردشت يك كنيسه در محله گلبهار، شانزده كنيسه در محله جوباره و يك كنيسه نيز در فلكه شاه عباس (فلسطين امروز).

يكي از محققين كليمي تعداد كنيسه هاي اصفهان را 12 عدد ذكر كرده اند. به گفته اين پژوهشگر معماري اين كنيسه ها كاملاً مشابه با كليساي ارامنه است. با اين تفاوت كه كنيسه ها هيچگونه تزئينات داخلي ندارند. علت نيز اين است كه يهوديان تصاوير انسان را بر ديوار رسم نمي كنند. از نقطه نظر نوع شناسي، ساختمان هاي كنيسه ها، غربي - شرقي بوده و بيشتر آنها مربوط به دوران قاجار هستند. كنيسه ها از نظر تزئينات داراي كاربندي تصوير سازي هستند. اين كنيسه ها فاقد سكوهائي هستند كه مراسم مذهبي روي آنها انجام مي شده است. در حال حاضر، كنيسه هاي يهوديان اصفهان عبارتند از:

كنيسه ملايعقوب - كنيسه ملانيسان- كنيسه ملاربيع- كنيسه بزرگ- كنيسه كوچك- كنيسه كلي- كنيسه گلبهار- كنيسه اتحاد- كنيسه دكتر داوود و ...

نزديكترين كنيسه يهوديان به محله مسلمان نشين در كوچه اي به نام كوچه (پيريالاندوز) واقع شده است. اين كنيسه كه بنائي ساده است داراي گنبدي است كه بالاي گنبد نورگيري تعبيه شده است اين ساختمان از خارج كاملاً ساده و بي پيرايه است.

ذكر اين نكته مناسب است كه در حال حاضر يهوديان اصفهان در محلات ديگر نيز ساكن هستند و از نظر زندگي با مسلمانان هيچگونه تفاوتي ندارند.

به تازگي هفت كنيسه در اصفهان در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

دسته ها : كليساها
1390/10/2 11:58 صبح

مردم جلفا اين كليسا را (غريب) مي نامند سال ساخت اين كليسا 1131 هجري قمري است.

 

دسته ها : كليساها
1390/10/2 11:55 صبح

 

قديمترين كليسا در جلفا كليساي يعقوب مقدّس (هاكوپ) است كه در گوشة شمال غربي صحن فعلي كليساي مريم ساخته شده، تاريخ ساختمان آن را سال 1056 ارمني مشخص نموده‌اند (جهت تبديل سال ارمني به ميلادي بايد551 سال به آن اضافه كرد. يعني در واقع تاريخ ارمني 551 سال، كمتر از تاريخ ميلادي است.)بعد از كليساي «هاكوپ» قديمي‌ترين كليساي جلفا كليساي «گيورك» است كه در خيابان حكيم‌نظامي قرار دارد، داخل اين كليسا بسيار ساده است و فقط يك تابلو نقاشي نفيس در قسمت محراب آن نصب شده. اهميت اين كليسا از آن جهت است كه پانزده قطعه از سنگهاي كليساي قديمي «اجميازين» ارمنستان را ارمنيان با خود حمل كرده و بعضي از آنها را در اين كليسا نصب كرده‌اند، اين كليسا يكي از اماكن مقدّسه به شمار مي‌رود.كليساي مريم: ارمنيان جلفا كليساي اوليه خود به نام هاكوپ را كه بسيار كوچك بود وسعت داده و كليساي بزرگتري به نام مريم در آنجا بنا كردند. داخل اين كليسا داراي تزئينات نقاشي و تابلوهاي مذهبي است كه روي ديوارهاي گچي نقاشي شده و داراي كتيبة تاريخي معروفي است. باني آن را يك بازرگان ارمني به نام «خواجه آوديك» معرفي كرده‌اند. او اين كليسا را با چراغها و قنديلهاي زرّين و سيمين و تابلوهاي نقاشي گرانبها و تزئينات ديگر، تماماً با هزينه شخصي ساخته است. خواجه آوديك از تجّار معروف ابريشم در زمان شاه عباس اول بوده است.


دسته ها : كليساها
1390/10/2 11:54 صبح

از مهمترين كليساهاي تاريخي جلفا در دوره شاه عباس مي‌باشد. اين كليسا در ميدان جلفا و خيابان نظر واقع شده و آن را يكي از تجّار ارمني به نام «خواجه پطرس» با سرمايه خود ساخته است. در داخل آن تزئينات زيبايي اعم از تابلو نقاشي زندگاني حضرت مسيح و نقاشيهاي ديگر وجود دارد. سقف آن مذهّب و گنبد جالب آن تماشايي است. سردر كليسا كتيبه اي دارد كه سال 1627 ميلادي برابر با 1036 هجري را نشان مي دهد. تزئينات طلاكاري كليساي بيت اللحم بسيار زيبا و جالب توجه است

دسته ها : كليساها
1390/10/2 11:51 صبح
Susa Web Tools

Susa Web Tools


ساعت فلش


Pichak go Up
تماس با ما

کد تماس با ما


مترجم سايت

مترجم سايت

جاوا اسكريپت

X